28 gru

5 Najciekawsze Zabytki Architektury Przemysłowej w Polsce

Polska może się pochwalić wieloma wspaniałymi budowlami, a perełek architektury w naszym kraju nie brakuje. Na jakich atrakcjach warto się skupić w chwili, gdy głównym celem wycieczki jest poznanie historii polskiego przemysłu i zwiedzenie tych zabytków, które najpiękniej przypominają o czasach jego świetności? Możliwości jest wiele. Oto 5 miejsc, które na liście zabytków polskiej architektury przemysłowej zajmują wyjątkowe miejsce.

Miejsce 5. Stara przepompownia w Gliwicach

Budynek starej przepompowni w Gliwicach to ciekawy zabytek techniki, który powstał w początkach XX wieku. Obiekt ten do dziś przypomina nam o Centralnej Oczyszczalni Ścieków, jest też nie lada gratką dla tych, którzy na Szlaku Zabytków Techniki szukają unikalnej atrakcji. Dziś w murach przepompowni czeka na zwiedzających Muzeum Techniki Sanitarnej, które może się pochwalić ciekawą kolekcją zabytkowych pomp i sprężarek.

Miejsce 4. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Jest jednym z najpiękniejszych przykładów przemysłowej architektury na Górnym Śląsku oraz zabytkiem techniki, obok którego nie można przejść obojętnie. Pochodząca z początku XX wieku Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu to zabytek, który stał się jednym z symboli śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Gmach ten został zaprojektowany przez berlińskich architektów, Emila i Georga Zillmanów, a jego potężna wieża zegarowa już z daleka przyciąga uwagę.

Miejsce 3. Gdański Żuraw

Brama Żuraw to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Gdańsku. Dlaczego? Bo ten zabytek techniki jest tylko cenną pamiątką z czasów średniowiecza, która łączyła w sobie funkcje obronne i przemysłowe. Do dziś można tu zobaczyć zabytkowe urządzenia dźwigu, a przy okazji zapoznać się z ciekawą ekspozycją, prezentującą w ciekawy sposób dzieje miasta Gdańska.

Miejsce 2. Browar Obywatelski w Tychach

Wiele ciekawych budowli można ujrzeć na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach. Obiektów zabytkowych jest tu kilkanaście, a każdy z nich był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W czasie wycieczki po tym niezwykłym zakładzie pracy można zobaczyć m. in. warzelnię z zabytkową maszynownią, słodownię oraz młotownię. Na zwiedzających czeka tu również ciekawa ekspozycja, dzięki której można poznać dzieje browarnictwa w Tychach oraz poznać tajniki produkcji piwa.

Miejsce 1. Centrum Manufaktura w Łodzi

Łódzka Manufaktura jest jednym z najsłynniejszych zabytków techniki, z jakimi można się spotkać w trakcie industrialnej wycieczki po Polsce. Choć dziś centrum to znane jest jako wielka galeria handlowa, nie brak tu obiektów, które przypominają o pierwotniej roli tego potężnego kompleksu. A, jak wiadomo, pierwotnie obiekt ten służył jako fabryka włókiennicza, należąca do jednego z najsłynniejszych łódzkich przemysłowców – Izraela Poznańskiego.

Architektura przemysłowa w Polsce może się pochwalić godną reprezentacją. Zabytki techniki, którym poświęcamy coraz więcej uwagi, mają wiele uroku i z pewnością zasługują na wyróżnienie. Stare maszyny, zabudowania fabryczne – wszystko to ma wiele uroku, a spacer w otoczeniu takich budowli może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą.