16 kwi

Bytomskie Zabytki Techniki

Moda na zabytki industrialne oraz rosnące zainteresowanie zabytkami techniki sprawiły, że Bytom – podobnie jak wiele innych miast leżących na terenie Górnego Śląska – stał się miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Dziś wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Jakie atrakcje czekają na nas na terenie jednego z ważniejszych miast GOP? Oto zabytki techniki, dzięki którym będziemy mogli w tym mieście miło i pożytecznie spędzić wolny czas.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Bytom, GKWWycieczki po Bytomiu są wyjątkową okazją do skorzystania z przejażdżki kolejką wąskotorową. Kursuje ona na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, a pokonanie tej trasy może każdemu dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń. Wycieczki śladem bytomskich zabytków techniki stają się ciekawsze w chwili, gdy w ich programie znajdzie się wizyta w parowozowni, ściśle związanej z kolejką. Bytom może się też pochwalić zabytkowym tramwajem linii 38, który wciąż kursuje po ulicy Piekarskiej. To najstarszy w całej Europie tramwaj, który wciąż odbywa regularne kursy, służąc dzielnie pasażerom. I choć trasa, jaką pokonuje ten tramwaj, liczy sobie tylko 1, 5 km, kurs taki każdemu turyście sprawi wiele radości.

Szyb „Ewa” i „Bolko”

Bytomskie zabytki techniki to nie tylko kolejki i tramwaje, ale i ciekawe obiekty, które wiążą się z górnictwem. Szyb Krystyna oraz sąsiadujący z nią szyb odwadniający „Ewa” to ważne obiekty, których w czasie industrialnej wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Turystów odwiedzających Bytom może też zachwycić szyb „Bolko” oraz sąsiadujący z nim, pierwszy w Polsce, loft. Do grona najważniejszych zabytków techniki na terenie Bytomia zalicza się też

Elektrociepłownia Szombierki

Elektrociepłownia Szombierki – piękna budowla, która w krajobrazie tego śląskiego miasta od kilku dekad zajmuje bardzo ważną rolę. To atrakcje, dzięki którym Bytom staje się miastem wyjątkowym dla każdego turysty, a jego zwiedzanie okazuje się ciekawą przygodą – nie tylko dla miłośników postindustrialnych atrakcji.