19 kwi

Gliwice: co warto zobaczyć w tym mieście?

To jedno z najstarszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk, a wycieczki po jego terenie każdemu mogą sprawić wiele radości. Gliwice to ciekawe zabytki architektury oraz zabytki techniki, które na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Gliwice mogą się pochwalić wspaniałą starówką, której sercem jest malowniczy rynek – jeden z największych rynków na terenie Górnego Śląska. Otoczony pięknymi kamienicami, może się pochwalić wspaniałym ratuszem oraz fontanną z Neptunem. W niewielkiej odległości od rynku czekają na gości kolejne atrakcje – cenne pamiątki z czasów średniowiecza. Jedną z nich jest zamek piastowski, służący obecnie jako siedziba Muzeum w Gliwicach, drugą – kościół Wszystkich Świętych, mogący się pochwalić ciekawym wnętrzem oraz tytułem najstarszej świątyni w mieście. Dom Tekstylny Weichmanna z 1924 roku to ciekawostka, która może oczarować każdego miłośnika moderny, z kolei dla miłośników kultury ciekawą przygodą może się okazać wizyta przy Ruinach Teatru Miejskiego Victoria. Wizyta w tak pięknej rezydencji, jaką jest Willa Caro, to kolejna propozycja dla tych, których fascynuje historia oraz sztuka. Miłośników miejskiej zieleni może oczarować Park Chopina oraz znajdująca się na jego terenie Palmiarnia, będąca miejscem chętnie odwiedzanym i przez mieszkańców Górnego Śląska, i przez zaglądających do Gliwic turystów.

Zabytki Techniki w Gliwicach

A jakie zabytki techniki warto uwzględnić w programie wycieczki po Gliwicach? Obiektem najbardziej znanym jest tu Wieża Radiostacji Gliwice, którą wzniesiono z drzewa modrzewiowego w 1935 roku. Ten cenny zabytek techniki przypomina też o początkach II wojny światowej, a dokładniej – o „prowokacji gliwickiej”. W efekcie zwiedzenie tego miejsca jest nie lada gratką i dla miłośników techniki, i dla tych, których interesują wojenne dzieje. Co jeszcze warto zobaczyć? Na Szlaku Zabytków Techniki znalazła się tak ciekawa placówka, jaką jest Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Ciekawym celem wycieczki może się też okazać Muzeum Techniki Sanitarnej – kolejna placówka, dzięki której można zapoznać się z industrialnymi skarbami Górnego Śląsk

Wycieczki po tak zróżnicowanym regionie, jakim jest Górny Śląsk, dla każdego miłośnika historii, techniki i architektury mogą się okazać wspaniałą przygodą. Jeśli celem takiej wyprawy staną się Gliwice, jedno jest pewne – nuda nikomu tu nie grozi. Tu każdy może spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób, zdobywając jednocześnie wiele cennych informacji na temat Górnego Śląska i jego przeszłości.