25 lip

Krakowskie Zabytki Techniki: Elektrownia Miejska Podgórza

Na terenie tak wspaniałego miasta, jakim jest Kraków, z cennymi zabytkami spotkać się możemy niemal na każdym kroku. Ci turyści, którzy w czasie wycieczki po stolicy Małopolski zechcą zobaczyć najciekawsze zabytki techniki tego miasta, koniecznie powinni zajrzeć na Podgórze.

Ta interesująca, pełna kontrastów dzielnica, ma się czym pochwalić. Ci turyści, którzy stawiają na atrakcje związane z przemysłem i techniką, z pewnością docenią najsłynniejszy zabytek tej części Krakowa. Jest nim elektrownia miejska Podgórza – obiekt, któremu w czasie wycieczki śladem krakowskich zabytków techniki z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Co warto wiedzieć na temat podgórskiej elektrowni?

Elektrownia miejska Podgórza to miejsce ważne i dla miłośników techniki, i dla tych turystów, którzy interesują się historią. Wybudowana w latach 1899-1900, jest najstarszą krakowską elektrownią, była tez jednym z pierwszych tego typu obiektów przemysłowych na terenie dawnej Galicji.

Otwarta 1 marca 1900 roku, odegrała ważną rolę nie tylko w dziejach Podgórza, ale i w historii całego Krakowa. Do dziś nie brak tu ciekawych obiektów, którym warto się uważniej przyjrzeć. Ciekawie prezentuje się sama elektrownia, uwagę przyciąga też sąsiadujący z nią budynek mieszkalny – dawna siedziba dyrektora przedsiębiorstwa.

Całość do dziś robi ogromne wrażenie, zatem zainteresowanie miłośników historii przemysłu i techniki tym miejscem nikogo dziwić nie powinno.
Elektrownia miejska Podgórza to wyjątkowy punkt na mapie współczesnego Krakowa i atrakcja, której nie można pominąć w czasie industrialnej wycieczki po tym mieście. To zabytek wyjątkowy, którego historię z pewnością warto lepiej poznać.