18 wrz

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Jeśli czujesz już znużenie typowymi muzeami z nudnymi trasami i eksponatami bez żadnego wyrazu, odwiedź koniecznie Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie! Placówka stworzona z inicjatywy miłośników komunikacji miejskiej wcześniej była zwyczajną zajezdnią, a wszystko zaczęło się od… tramwajów na korbę. 

Co warto zobaczyć?

Miejsce to z pewnością świetnie oddaje klimat PRL-u… a raczej jego dróg. W zbiorach muzeum znajdziemy wszelkie kultowe pojazdy, które uwielbiali Polacy. Syrena, Fiat 126p czy słynne autobusy-ogórki – to tylko oczywiste przykłady. Dzięki bogatej ofercie różnorodnych wystaw zanurzymy się całkowicie w świat motoryzacji, jak również techniki czasów wspominanych przez wielu z czułością. Które ekspozycje wręcz trzeba zobaczyć?

  • Polska motoryzacja – pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zobaczymy tutaj pierwsze osiągnięcia motoryzacyjne Polaków w czasach PRL-u. Usłyszymy też historie opowiadane z pasją o unikatowych modelach, a także o produkcji masowej polskich pojazdów;
  • Polskie prototypy. Czyli o polskiej myśli technicznej. Tylko w szczecińskim muzeum znajduje się jedyny model wszędołazu, jaki powstał. Będziemy mogli również podziwiać sześciokołowe amfibie i wyścigowy bolid;
  • Motocykle II Rzeczpospolitej. Wystawa prezentuje niepowtarzalny zbiór przedwojennych polskich motocykli. Znajdziemy tutaj zarówno popularne jednoślady (m.in. Sokół 1000), ale również unikalne modele;
  • Pojazdy służb mundurowych. Jakimi pojazdami jeździli PRL-owscy funkcjonariusze milicji, straży pożarnej i wojska? Jak rozwijała się technologia motoryzacji służb mundurowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy, oglądając modele z lat 1963-87.

Atrakcje (nie tylko) dla dzieci

Muzeum Techniki i Komunikacji oferuje również szeroką gamę zajęć edukacyjnych zarówno dla najmłodszych pasjonatów motoryzacji, jak i tych starszych. Przy pomocy interaktywnych konsol i symulatorów dzieci mogą odbyć podróż tramwajem, podziwiając dawne widoki, a także skonstruować swój własny pojazd. W nowoczesnej sali na zwiedzających czekają starodawne eksponaty, m.in. adaptery, pralki czy motorowery. Warte uwagi są również atrakcje dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano różnorodne tematy przewodnie spotkań, starannie dopasowane do ich uczestników.

Gdzie szukać?

Muzeum Techniki i Komunikacji znajduje się w Szczecinie, na ulicy Niemierzyńskiej 18A. W programie znajduje się wiele propozycji dla szkół i wszelkiego rodzaju wycieczek. Dostępne są również różne opcje biletowe – m.in. grupowe czy rodzinne. Natomiast na głodnych po dniu pełnym zwiedzania czekają obiady i desery w Cafe Niebko.