Niezwykłe Atrakcje: Elektrownia Na Górze Żar
Góra Żar jest jednym z najciekawszych szczytów, z jakimi można się spotkać w polskich górach. Jej wyjątkowość polega m. in. na tym, iż w jej wnętrzu kryje się potężna elektrownia szczytowo-pompowa, której zwiedzenie jest dla wielu turystów wyjątkową przygodą.
Góra Żar Elektrownia – Co Warto Wiedzieć Na Temat Tego Obiektu?
Dlaczego jest on tak atrakcyjnym punktem w programie każdej wycieczki po Beskidzie Małym? Elektrownia szczytowo-pompowa na górze Żar jest obiektem, który może się pochwalić i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, i ciekawą historią. Wiadomo, że już w latach 50-tych XX wieku opracowano koncepcję budowy takiej właśnie elektrowni, choć do prac związanych z jej utworzeniem przystąpiono dopiero w latach 70-tych.
W tym czasie postanowiono rozwiązać dwa bardzo ważne problemy. Pierwszym z nich było uregulowanie Soły, drugim – zapewnienie sobie dodatkowego źródła energii. Do tego drugiego celu postanowiono wykorzystać sporą różnicę poziomów pomiędzy szczytem Żaru a Jeziorem Międzybrodzkim.
Jak Wygląda Elektrownia Na Górze Żar?
Najważniejsza część elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar ukrywa się we wnętrzu góry. Właściwa elektrownia ukrywa się pod ziemią, gdzie znajdują się odpowiednie turbozespoły rewersyjne, komora maszynowni, szyby oraz chodniki. Na spłaszczonym szczycie góry znalazło się z kolei miejsce na potężny zbiornik wodny, który z komorą elektrowni połączony jest opancerzonymi sztolniami upadowo-ciśnieniowymi. To dzięki nim woda z Soły najpierw jest pompowana do zbiornika, a następnie opuszczana z niego z wielką siłą na łopatki turbin. Dzięki temu wytwarzana jest energia elektryczna, którą mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą się cieszyć do woli.
To ekonomiczne i ekologiczne zarazem rozwiązanie daje wiele korzyści, a sama elektrownia jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Beskidu Małego. To miejsce chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne, które zachwyca, a jednocześnie pozwala w ciekawy sposób zdobyć wiele ważnych wiadomości.