Śladem zabytków techniki – Żyrardów
Jakie zabytki techniki najmocniej przyciągają naszą uwagę? Wielkie fabryki, zabytkowe kopalnie – oto atrakcje, którym zazwyczaj poświęcamy najwięcej uwagi. A co z osiedlami robotniczymi? Dzięki takim koloniom, jakimi może się pochwalić Żyrardów, turyści szybko docenią ich piękno. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Żyrardowie? Oto kilka propozycji dla tych turystów, których zafascynowały polskie zabytki techniki.
Zabytki Żyrardowa
Żyrardów to miejsce bardzo ważne dla tych, którzy w czasie wycieczki po Mazowszu chcą lepiej poznać dzieje tutejszego przemysłu. Najważniejszą atrakcją, z jaką można się tu spotkać, jest osada fabryczna z XIX stulecia. Powstała ona w chwili, gdy miejscowe zakłady lniarskie zaczęły pracować pełną parą, co wiązało się z koniecznością ściągnięcia do pracy w Żyrardowie większej ilości robotników. To dla nich powstała fabryczna osada, która obecnie stanowi ważną atrakcję turystyczną. Rozmach, z jakim budowaną tę osadę, dziwić nie powinien. Pamiętajmy, że swego czasu Żyrardów był bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz jednym z najnowocześniejszych miast w Polsce. Osada fabryczna, która obecnie jest tak ważnym celem wycieczki dla wielu miłośników historii i zabytków techniki, narodziła się w latach 30-tych XIX stulecia. O tym, jak potężnym osiedlem była ona w owym czasie, można się przekonać w czasie spaceru po jej terenie. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na zwiedzanie tej osady?
Osada Fabryczna w Żyrardowie
Osada fabryczna w Żyrardowie zadziwia swymi rozmiarami. Położona na terenie śródmieścia, przyciąga uwagę ciekawą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Układ ten ukształtował się w latach 1867-1898, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest regularność. Jakim obiektom warto poświęcić czas w trakcie wycieczki po tym niezwykłym osiedlu?
Neogotycki Kościów Farny pw. Matki Bożej Pocieszenia
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, z jakimi można się tu spotkać, jest neogotycki kościół farny pw. Matki Bożej Pocieszenia. Kościół ten powstał w latach 1900-1903 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego i szybko stał się jednym z najważniejszych obiektów na terenie osady. Dom ludowy, magistrat oraz dawny dom kultury dla robotników to kolejne zabytki, które do dziś przyciągają uwagę na terenie osady. Ceglane domy, budynki gospodarcze oraz budynek koszar robotniczych to kolejne atrakcje, których w trakcie zwiedzania tego miejsca pominąć nie można. Osada robotnicza w Żyrardowie może się też pochwalić obszarem, który zachwyca do dziś swym pięknem. To dzielnica rezydencji dla wyższego personelu przedsiębiorstwa, na terenie której można ujrzeć reprezentacyjne wille, należące m. in. do dyrektorów tutejszej fabryki. Co jeszcze można zobaczyć w Żyrardowie? Miłośników zabytków techniki z pewnością zaciekawią fabryczne zabudowania wraz z towarzyszącą im bocznicą kolejową. Wszystkie te obiekty tworzą wyjątkową kolonię, która na turystach odwiedzających Żyrardów może zrobić ogromne wrażenie.