26 lut

Śladem zabytków techniki – Maleniec

Miłośnikom techniki wizyta w Maleńcu z pewnością sprawi wiele radości. To wyjątkowe miejsce, które może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości?

Zakład Hutniczy w Maleńcu

Dla miłośników techniki Maleniec to przede wszystkim hutnictwo i związane z nim atrakcje. By zdobyć wiele cennych informacji na ten temat, wystarczy wybrać się na teren Zabytkowego Zakładu Hutniczego. To jeden z najciekawszych obiektów tego typu na świecie, zatem możliwość jego zwiedzenia jest nie lada gratką.

Atrakcje Turystyczne

Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Wśród cennych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego zakładu, wyróżnia się ciekawe koło wodne. Wykonane z drewna, jest największym działającym kołem tego typu w Polsce.

Uwagę zwiedzających przyciąga też najdłuższy wał napędowy w kraju, którego długość osiąga aż 30 metrów. Nożyca krokodylowa z XVIII wieku oraz gwoździarka z połowy XIX stulecia to kolejne zabytki techniki, którymi może oczarować zwiedzających Maleniec.

A co z pozostałymi eksponatami, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania Zabytkowego Zakładu Hutniczego? I im warto się dokładniej przyjrzeć. Znajdują się wśród nich dawne urządzenia i maszyny, nie brak tu również zabytkowych produktów, które przed laty powstały w malenieckiej hucie. Takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po terenie huty na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie.