26 Lut

Śladem zabytków techniki – Maleniec

Miłośnikom techniki wizyta w Maleńcu z pewnością sprawi wiele radości. To wyjątkowe miejsce, które może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości?

Zakład Hutniczy w Maleńcu

Dla miłośników techniki Maleniec to przede wszystkim hutnictwo i związane z nim atrakcje. By zdobyć wiele cennych informacji na ten temat, wystarczy wybrać się na teren Zabytkowego Zakładu Hutniczego. To jeden z najciekawszych obiektów tego typu na świecie, zatem możliwość jego zwiedzenia jest nie lada gratką.

Atrakcje Turystyczne

Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Wśród cennych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego zakładu, wyróżnia się ciekawe koło wodne. Wykonane z drewna, jest największym działającym kołem tego typu w Polsce.

Uwagę zwiedzających przyciąga też najdłuższy wał napędowy w kraju, którego długość osiąga aż 30 metrów. Nożyca krokodylowa z XVIII wieku oraz gwoździarka z połowy XIX stulecia to kolejne zabytki techniki, którymi może oczarować zwiedzających Maleniec.

A co z pozostałymi eksponatami, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania Zabytkowego Zakładu Hutniczego? I im warto się dokładniej przyjrzeć. Znajdują się wśród nich dawne urządzenia i maszyny, nie brak tu również zabytkowych produktów, które przed laty powstały w malenieckiej hucie. Takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po terenie huty na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *